tippmix tv

tippmix tv

Kosárlabda - NBA - Történet, szabályzat

2018. július 31. - tippmixtv

NBA>>> Történet, szabályzat

Bevezetés

A kosárlabdát sebessége és variációs lehetőségei a nézői számára is rendkívül látványossá teszik, ezért napjainkra az egyik legnépszerűbb sportággá vált világszerte. Az NBA eltérő szabályokkal rendelkezik, mint az általunk megszokott kosárlabda.

A pálya

Az NBA-ben a pálya mérete 29*15 méter. A gyűrű a földtől 3,05 cm-re kell hogy legyen. Ez minden bajnokságban ennyi.
A férfi kosárlabda 7-es méretű (kerülete 74, 9–78, 0 cm, tömege 567–650 g).

A palánk a játéktér felé 1, 2 méter mélységben nyúlik be.


1. kép: Kosárlabdapálya

A büntetődobó vonal távolabbi széle 5, 8 méter távolságra van az alapvonal belső szélétől.
A játékteret négy határvonal, két oldalvonal és két alapvonal határolja.

A hárompontos mezőnykosár területe az egész pálya, kivéve az ellenfél kosarához közeli területet, ami félkör alakú, és a félkör vonalának külső része 6, 25 méterre van a gyűrű középpontjának a pályára merőlegesen vetített középpontjától.

A kétpontos mezőnykosár a hárompontos vonalon belülről ér. Ha hárompontos kísérletnél a dobó játékos lába érinti a hárompontos vonalat, akkor az a dobás kétpontosnak minősül.





A Büntetődobás egy pontot ér. Szabálytalanság esetén ítélik a játékvezetők. Fault esetén két dobás jár, de ha hárompontos kísérlet közben történik szabálytalanság, akkor három büntetődobás jár. Technikai szabálytalanság esetén is három dobás jár. Ha a játékost dobás közben éri fault, de a labda pontot ér, akkor utána egy büntetődobás jár még.


2. kép: Büntetődobás

Az NBA-ben az időkérés szabályai nem egyszerűek: minden csapatnak van egy 20 másodperces időkérése félidőnként, ekkor csak egy játékost cserélhet az edző. Az első és a harmadik negyedben kell lennie két 100 másodperces időkérésnek, a második és a negyedik negyedben pedig háromnak ugyanebből a fajtából. A rendes játékidő utolsó két percében pedig maximalizálva van az időkérések száma kettőre.

Szemben az európai kosárlabdával az NBA-ben a játékos is kérhet időt, ha a csapata birtokában van a labda.

Szabályok

Minden NBA meccs négy negyedből áll, egy-egy negyed 12 perc tiszta játékidejű, köztük 2 perc szünet van, a második és a harmadik negyed között a félidőben pedig 15 perces. Az óra csak akkor megy, amikor a labda játékban van, ezért akár két órás is lehet egy kosárlabdameccs.
A hosszabbítás, döntetlen esetén 5 perc tiszta játékidő, ami annyiszor ismétlődik, amíg el nem dől a találkozó sorsa.

A támadóidő 24 másodperc, ami alatt a csapatnak be kell fejeznie a támadását. Amennyiben a labda érinti a gyűrűt, a támadóidő újraindul.

A labda lepattintása nélkül a labdával nem lehet két lépésnél többet haladni. Ha a játékos erre nem figyel, akkor lépéshibát követ el, és a labda az ellenfélnél lesz. Az is lépéshiba, ha egy játékos felugrik labdával a kezében, de mikor visszaér a földre, még mindig a kezében van a játékszer.

A bajnokság menete:

Az NBA-ben a Keleti és a Nyugati főcsoport 15-15, azaz összesen 30 csapatból áll. Ezen belül a főcsoportok is tagolódnak 3-3 kisebb csoportba, amik 5 csapatból állnak.
Az alapszakasz novemberben kezdődik, minden csapat 82 meccset játszik, négyet csoporttársaival, hármat főcsoporttársaival, illetve kettőt vagy hármat a másik főcsoport csapataival.

A rájátszásban a rangsor szerinti első helyezett a nyolcadikkal, a második a hetedikkel, a harmadik a hatodikkal, a negyedik pedig az ötödikkel mérkőzik meg.
A két konferencia play off nyertese vívja egymással a nagydöntőt, a Larry O’Brien trófeáért.

A rájátszásban a párharcok az egyik fél negyedik győzelméig tartanak. A pályaelőny mindig az alapszakaszban elért helyezés alapján kerül kiosztásra.

Érdekesség, hogy az NBA-ben nincs kieső csapat, a profi bajnokságban az összes csapat szereplése állandó.

Csapatok:

Az NBA-ben 30 csapat vesz részt. 15-15 csapat helyezkedik el Keleten és Nyugaton. Egy konferencia 3 régióra (divízióra) van osztva, melyben 5 csapat szerepel.



3. kép: Csapatok neve és címere.

Minden csapat saját stadionnal rendelkezik.

Ha egy csapatról beszélünk, akkor automatikusan a klub emblematikus figurái is az eszünkbe jutnak.

Ki ne emlékezne a Michael Jordan-nal és Scottie Pippen-nel bajnokságokat nyerő Chicago Bulls-ra. Vagy a Shaquille O’Neil és Kobe Bryan fémjelezte Los Angeles Lakers-re.


4. kép: ˇAir” Jordan akcióban.

Hihetetlen, nagyon magas szintű és legendás párharcoknak lehettek már szemtanúi az NBA szerelmesei az 1946 óta íródó bajnokságnak.
Csapatok bemutatása:
Kelet


Boston Celtics: A liga legeredményesebb csapata. A klubot 1946-ban alapították. 17-szeres bajnok. Utoljára 2008-ban emelhette magasba a Larry O’Brian trófeát. A csapat színei: zöld, fehér, fekete, arany.

Brooklyn Nets: A New Jersey Nets jogutódja 2012-től. Bajnoki címe nincs. A 2000 években a Jason Kidd fémjelezte csapat nagyon közel járt a bajnoki címhez.

New York Knicks: A klubot 1946-ban alapították. Kétszeres bajnok (1970, 1973). A csapatnál a 2010-es években elkezdett csendes építkezés gyümölcse még várat magára.

Philadelphia 76’ers: Az 1939-ben alapított franchise 3-szoros bajnok: 1955, 1967, 1983.

Toronto Raptors: Az 1995-ben alapított klub, az egyetlen kanadai és nem Usa-beli csapat az Nba-ben. Bajnoki címe nincs.

Chicago Bulls: A 6-szoros bajnok együttes, a liga egyik legismertebb alakulata köszönhetően a 90-es évek Michael Jordan, Scottie Pippen, Tony Kukoc fémjelezte játékosai miatt. A klub legnagyobb riválisa a Pistons, a Pacers és a Clevland Cavs. Az 1996-os Bulls szakértői vélemények alapján a liga történetének legmeghatározóbb csapata volt. Az Nba 90-es évekbeli robbanásszerű népszerűségéért nagyon sokat tett ez a csapat. A Bulls az egyetlen olyan csapat, amely sosem maradt alul a nagydöntők alkalmával.

Clevland Cavaliers: Az 1970-ben alapított klub, napjainkban éli fénykorát. 2016-os év bajnoka. Egyszeres bajnok. A csapat nagyszerű játékosokat igazolt (Irving, Love) Lebron James mellé. A liga jelenlegi legerősebb csapata, a Golden State Warriors-al egyetemben.









Detroit Pistons: 3-szoros bajnok: 1989, 1990, 2004. A 90-es évek sikerkovácsai Joe Dumars és Isiah Thomas azóta már a Hírességek Csarnokának tagjai.
A klub két ikonjának statisztikája, melyeket azóta se múlt felül senki se a csapatnál:
• Meccsek száma: Joe Dumars, 1 018
• Játszott percek: Isiah Thomas, 35 516
• Dobott mezőnygólok: Isiah Thomas, 7 194
• Mezőnygól kísérletek: Isiah Thomas, 15 904
• Dobott 3-pontosok: Joe Dumars, 990
• 3-pontos kísérletek: Joe Dumars, 2 592
• Dobott büntetők: Isiah Thomas, 4 036
• Büntető kísérletek: Isiah Thomas, 5 316


Indiana Pacers: Évtizedek óta meghatározó csapat az NBA-ben, ám bajnoki címe nincs. A klub vezérigazgatója Larry Bird, a klub mindenidők legjobb játékosa Reggie Miller, aki a liga történetének legjobb 3 pontos dobója volt. Specialitása volt a dudaszó előtti győztes kosarak elvállalása.

https://www.youtube.com/watch?v=__29zDPQK8o


Milwaukee Bucks: Az 1968-ban alakult franchise, korán, már 1971-ben bajnok lett. A csapat színei a vadászzül, mélyvörös.

Atlanta Hawks: Alapítva 1948. Bajnok: 1958.

Charlotte Hornets: Alapítva: 1988. Bajnoki címe nincs. A klub Bobcats néven is futott, de Charlotte városának szurkolói megvetették az előző franchise-t. Az újjáalakult Hornets megörökölte az 1988-as egyesület franchise-át.

Miami Heat: 3-szoros bajnok: 2006, 2012, 2013. A klub az utolsó bajnoki gyűrűje után pénzügyi problémák léptek fel. Megváltak például Lebron James-től is, aki ugye visszatért Clevland-be, ahonnan mikor eligazolt nyilvánosan égették a mezét a szurkolók. A klub nagy riválisa a Cavs, és az Orlandó Magic.



Orlando Magic: Alapítva: 1989. Bajnoki címe nincs. A klub a kezdetekor meghatározó csapat volt. Nagydöntőket játszhatott, köszönhetően Shaquile O’Neil-nek és Anfernee Hardaway-nek. A liga a Florida félszigetre szeretett volna csapatot, de a Miami és az Orlando is megkapta a licencet. Innen a rivalizálás.

Washington Wizards: Bajnok: 1978. Színei: kék, fekete, arany.


Nyugat

Denver Nuggets: Az 1967-ben alapított klubnak, nincs bajnoki címe. Színei: púderkék, arany.

Minnesota Timberwolves: Az 1989-ben alakult Minneapolis-i székhelyű klubnak nincs bajnoki címe.

Oklahoma City Thunder: A klub a Seattlee Supersonics utódja 2008-tól. A csapat vezéregyénisége Russell Westbrook. Színei: világoskék, narancs. Bajnok: 1979 (Supersonics) Konferenciadöntő: 2016.

Portland Trail Blazers: Bajnok: 1977. Színei: piros, fekete. Riválisai: Utah Jazz, Phoenix Suns.

Utah Jazz: Nincs bajnoki címe. A klub a 90-es években Karl Malone (A Postás) és John Stockton vezérletével nagydöntőzhetett. E két játékos tartja az Nba pont és gólpassz rekordját a mai napig. A Stockton-Malone elzárás-leválás minden idők egyik legegyszerűbb, de (valószínűleg) legtöbb pontot hozó összjátéka volt, amelynek segítségével a páros mindkét tagja legenda lett.

Golden State Warriors: Az Oakland-i székhelyű csapat 3-szoros bajnok. 1956, 1975, 2015. 2017-ben a csapat erősödött Kevin Durrant-el, így Stephen Curry-vel kiegészülve a bajnoki cím elsőszámú várományosa.



Los Angeles Clippers: Az 1970-ben alapított franchise, a Lakers árnyékában tengődött évekig. Chris Paul és Blake Griffin érkezésével Los Angeles első számú csapata lett, persze a Lakers múltbeli eredményeit nem tudják elhomályosítani.

Los Angeles Lakers: A világ legismertebb kosárlabdacsapata. 16-szoros bajnok. A Forbes magazin szerint az Nba második legértékesebb klubja. (Első a New York Knicks)
1948 óta csupán csak 5 alkalommal nem jutott be a rájátszásba.
A csapat híres szurlolóiró, többek között Jack Nicholson és Leonardo DiCaprio is ott van minden hazai meccsen. Visszavonultatott híres játékosok: Wilt Chamberlain, Kareem Abdul Jabbar, Magic Johnson.

Phoenix Suns: Alapítva: 1968. Bajnoki címe nincs. Charles Barkley-vel felálló csapat nagydöntőzhetett, de a Michael Jordannal felálló Bulls felülmúlta őket 1993-ban. Színei: Lila-fehér.

Sacramento Kings: A Kalifornia állam székhelyén üzemelő franchise 2-szeres bajnok. (1946, 1951). A Kings az 1990-es évek végén tört ki a középszerűségből, ekkorra alakította ki Geoff Petrie a Sacramento új csapatát (Jason Williams, Vlade Divac, Chris Webber, Peja Stojakovic). Azóta masszívan helytálnak főcsoportjukban.

Dallas Mavericks: 2011-ben bajnok lett a csapat. A csapat vezére a német Dirk Nowiczky. Színek: királykék, ezüst.

Houston Rockets: Az 1967-ben alakult klub, Hakeem „The Dream” Olajuwon fémjelezte csapatával 1994-ben és 1995-ben bajnok tudott lenni.

Memphis Grizzlies: A liga egyik legfiatalabb csapata (1995). Bajnoki címe nincs.








New Orleans Pelicans: 2002-ben alapítva. Bajnoki címe nincs. A csapat kissé háttérbe szorul az NFL csapat Saints mellett. Színei: kék, arany.

San Antonio Spurs: 5-szörös bajnok (1999, 2003, 2005, 2007, 2014). Napjaink egyik legjobb csapata. David Robinson (Az Admirális) után a másik ikertorony Tim Duncan nagyszerű éveket töltött el a klubnál.
Tony Parker a csapat irányítója is bemutatta már hihetetlen képességeit. Riválisai a szintén Texas-i Dallas és Houston.



A bejegyzés trackback címe:

https://tippmixtv.blog.hu/api/trackback/id/tr6714154219

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása